Anasayfa

Kıbrıs’ta buruk tesadüf

 Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği tarafından Kıbrıs’a gezi düzenlendi. Gezi sırasında Kıbrıs’ta 2001 yılında şehit olan Düzceli Ali Koç’un babası üstü üstüne buruk ancak gururlu tesadüfler yaşadı.

Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Genel Merkezi, Türkiye’de ki şubelerinin başkanlarını Kıbrıs Cumhuriyet Bayramı etkinliklerine davet etti. Düzce Şubesi Başkan Ayhan Metin’de genel merkezin daveti ile Kıbrıs’a gitmeye hazırlanırken, 2001 yılında Kıbrıs’ta yapılan bir tatbikat sırasında şehit olan Düzceli Ali Koç’un babası Ahmet Koç’u da yanında götürmek istedi. Genel Merkez’den gelen onayla Ahmet Koç geziye katılarak oğlunun askerlik yaptığı ve şehit olduğu yerleri görmek istedi. Heyet Kıbrıs’ta ilk olarak Kıbrıs Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdiler.

Ardından heyet Kıbrıs Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret ettiler. Burada Kıbrıs Dernek Başkanı Ertan Ersan, derneği gezdirirken şehit babası Ahmet Koç oğlunun fotoğrafını duvarda gördü. “Benim oğlum” diye seslenen babayı duyan Kıbrıs Derneği üyeleri şaşkınlık içinde babaya baktılar. Ardından Şehit babası Ahmet Koç’a şeref madalyası hazırlayarak takdim ettiler.

Şehit babası Ahmet Koç daha sonra oğlunun askerlik yaptığı 28.’ci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı’nı ziyaret etmek istedi. Tümen Komutanlığı’na giden babayı burada Tümgeneral Tayyar Süngü karşıladı. Şehit babası Ahmet Koç’un tümeni gezisi sırasında burada ikinci bir sürprizle karşılaştı. Kıbrıs Paşaköy’de bulunan 28.’ci Mekanize Piyade Tümen Komutanlığı bahçesine oğlunun adına Şehit Er Ali Koç parkının yapıldığını gören baba duygu dolu anlar yaşadı.

Daha sonra tümende oğlunun kaldığı ranzada bir süre yatan baba, yemekhanede askerlerle birlikte yemek yedi. Şehit babası Koç buradan askerler tarafından eli öpülerek uğurlandı. Heyet üyeleri daha sonra Kıbrıs kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın kabrini ziyaret ettikten sonra Kıbrıs’tan ayrıldılar

Yazdır